„Start-up i venture capital. Co należy zrobić, by skutecznie pozyskać finansowanie dla swojej spółki?” autorstwa Szymona Janiaka to pierwsza w Polsce książka o rynku venture capital napisana z perspektywy praktyka – współtwórcy i partnera zarządzającego funduszem Czysta3.vc, który w ciągu trzech lat zrealizował ponad 30 inwestycji w spółki internetowe.
To nieoceniony, autorski przewodnik po rodzimej scenie VC, który demistyfikuje świat funduszy i prowadzi founderów przez cały proces pozyskania kapitału – od przygotowania spółki po potencjalny exit. Autor, bazując na pracy z tysiącami start-upów i własnych lekcjach z początku kariery, pokazuje jak skutecznie przyciągnąć inwestorów w Polsce, unikając pułapek, które odpychają fundusze. W prosty, przystępny i atrakcyjny sposób tłumaczy mechanizmy branży, kładąc nacisk na wskazówki, które przekładają tworzenie wartości w start-upie na dostarczanie wartości dla funduszu.
Dla kogo jest ta książka?
To obowiązkowa lektura dla każdego foundera start-upu, który rozważa pozyskanie kapitału VC – niezależnie od etapu rozwoju. Sprawdzi się zarówno u początkujących przedsiębiorców, jak i bardziej zaawansowanych zespołów przygotowujących rundy inwestycyjne oraz exity. Polecamy także inwestorom, menedżerom VC i specjalistom ds. wzrostu. Oto, kto skorzysta najbardziej:
- założyciele na etapie pomysłu lub MVP – którzy nie wiedzą, od czego zacząć fundraising,
- founderzy po product–market fit – planujący skalowanie i przygotowujący się do rund seed/Series A,
- doświadczeni przedsiębiorcy – szukający wiedzy o rundach kontynuacyjnych i scenariuszach exitów,
- inwestorzy i menedżerowie VC – pragnący lepiej zrozumieć perspektywę foundera,
- marketerzy i growth hackerzy – którzy budują narrację sprzedażową pod inwestorów i skalują innowacje.
Co zawiera książka? Kluczowe zagadnienia i struktura
Książka kompleksowo omawia polski rynek VC w historycznym szczycie dostępności kapitału – rekordową liczbę inwestycji, ich wartość i rundy kontynuacyjne – oraz zestawia go z realiami USA, Izraela, Niemiec, Francji i innych państw OECD. Autor porównuje VC z siedmioma alternatywnymi źródłami finansowania w Polsce, jasno pokazując plusy i minusy każdego rozwiązania.
Główne bloki tematyczne to:
- Podstawy świata VC – czym są fundusze, kto je tworzy, jak zarabiają, skąd biorą projekty i czym się różnią? Autor tłumaczy mechanizmy działania w prosty sposób, idealny dla laików;
- Przygotowanie spółki do inwestora – jakie elementy uwzględnić, by spółka była atrakcyjna? Co jest kluczowe dla sektora VC i czego bezwzględnie unikać – od typowych błędów founderów po pułapki odpychające inwestorów;
- Pitch deck i pierwsze kontakty – jaką strukturę powinien mieć idealny pitch deck? Jak przygotować się na spotkanie z inwestorem, w tym rola informacji zwrotnej (często zaniedbana przez obie strony);
- Proces inwestycyjny krok po kroku – przebieg kolejnych rund finansowania – od rundy seed po późniejsze etapy – z perspektywy zarówno start-upu, jak i inwestora. Maksymalnie praktyczne wskazówki, bez sentymentów;
- Exit i dalsze perspektywy – realne scenariusze wyjścia z inwestycji, oparte na doświadczeniach autora.
Całość napisana jest w formie poradnika prowadzącego za rękę, z przykładami z życia, dzięki czemu lektura jest jednocześnie edukacyjna i wciągająca – jak dobra beletrystyka.
Czego można się dowiedzieć? Praktyczna wartość dla marketerów i przedsiębiorców
Z książki dowiesz się, jak krok po kroku pozyskać inwestora w Polsce, zmieniając marzenie w plan działania. Poznasz, co inwestorzy naprawdę cenią (m.in. solidne przygotowanie i pracę z informacją zwrotną) oraz czego się obawiają (np. błędów w pitchu czy braku skalowalności). Oto kluczowe korzyści z lektury:
- opracujesz skuteczny proces fundraisingu – od researchu funduszy po zamknięcie rundy,
- zbudujesz pitch deck jako narzędzie wzrostu i spójnej narracji pod inwestorów,
- poznasz kryteria oceny VC i dopasujesz do nich strategię rozwoju,
- unikniesz najczęstszych pułapek zniechęcających fundusze do inwestycji,
- zrozumiesz kontekst rynku i nauczysz się konkurować z globalnymi graczami.
Czytelnicy podkreślają praktyczność i oszczędność czasu. Oto jedna z opinii:
Gdybym miał tę książkę na początku, droga do sukcesu byłaby prostsza
Zamów „Start-up i venture capital” już dziś – i przekształć swój start-up w magnes na kapitał VC. Książka powstała na bazie doświadczeń eksperta zarządzającego funduszem o kapitalizacji 50 mln zł, jest dostępna w formie książki i audiobooka i gotowa do natychmiastowego wdrożenia w Twoim biznesie.





